Lichtval – Maarten Hijink
Lichtval begint op een dramatische dag in 1646, wanneer het vestingstadje Bredevoort wordt opgeschrikt door een verwoestende explosie. De ontploffing van de kruittoren verwoest een groot deel van de stad en de jonge vrouw Hendrickje Stoffels verliest een deel van haar familie. Op zoek naar een beter leven vertrekt ze naar Amsterdam en weet ze een plek te bemachtigen in het huishouden van de beroemde schilder Rembrandt, waar ze een cruciale rol zal gaan vervullen. Maar vanzelf gaat dat natuurlijk niet: ze moet zich invechten in het gezin, haar verleden en geliefden achterlaten en de concurrentie aangaan met Rembrandts andere liefde, zijn tweede echtgenote Geertje Dirckx.
De dichter en de duivel – Lieke Marsman
Een dichter koopt een huis en voordat ze het weet biedt haar berging toegang tot een ondergrondse wereld waar mensen in ruil voor kleine stukjes ziel hun zonden afkopen. Terwijl ze steeds verder afdaalt ontmoet ze influencers, woordvoerders, reclamemakers, oorlogsmisdadigers, en columnisten. Zo nu en dan zijn er andere dichters die soelaas bieden, maar uiteindelijk mondt de reis uit in het onvermijdelijke: ze komt oog in oog met de duivel te staan.
Scheuren in de hemel – Anne-Gine Goemans
nspecteur Barbara Holland wordt opgeroepen voor een macabere vondst in het Groningse Noorderplantsoen. Het blijkt te gaan om de lichaamsresten van de 28-jarige Nynke de Jager, die 25 jaar geleden spoorloos verdween na een avond stappen. Al snel komen de twee hoofdverdachten van toen weer in beeld: haar ex-vriendje en een beruchte Duitse zedendelinquent.
Terwijl het onderzoek zich ontvouwt tegen de achtergrond van de aardbevingen die Groningen ontwrichten, wordt Holland geconfronteerd met haar eigen verleden. De coldcasezaak herinnert haar pijnlijk aan de verdwijning van haar broer Maarten. Lukt het Barbara Holland en haar team om een kwarteeuw later de waarheid wel naar boven te halen of raakt ze verstrikt in de parallellen met de vermissing van haar broer?
Een verwittigd man is niets waard – Dimitri Verhulst
Eric Finck verwerkt een echtscheiding. Om zijn gedachten lam te leggen en vooral niet gek te worden, speelt hij piano, dag in, dag uit. Maar in plaats van zijn verleden de vergetelheid in te spelen, loeien de herinneringen per noot steeds luider in zijn kop.
Dit adembenemende relaas heeft de vorm van een jazzcompositie. Door ritmische motieven en herhalingen ontstaat een hartverscheurend beeld van een man die zijn wonden likt en probeert recht te krabbelen. Een ode aan de liefde, aan vergeving, het helende van een goede maaltijd en, in een donkere vorm, toch ook wel aan het leven zelf.